Ni nordmenn deporteres nå fra okkuperte Vest-Sahara
Article image
Klokken tolv norsk tid ble ni norske og en nederlandsk student plukket ut av bussene de satt på og deportert fra okkuperte Vest-Sahara av marokkansk politi.
Publisert 17. januar 2016


Ovenfor: Studentene Ingrid Rabbe Larsen og Kristin Larsen, hentet ut av bussen i checkpointen før El Aaiun.

De ti ble først stoppet i en marokkansk checkpoint på vei til Vest-Saharas hovedstad El Aaiun klokka ti norsk tid. De ti personene ankom i tre ulike busser.

"Vi ble bedt om å komme ut av bussen og ta med all bagasjen vår", sier UiS-student Inger Rabbe Larsen på telefon fra checkpointen.

De siste to timene har de sittet i tre ulike rom i checkpointen. Bildet til høyre er tatt av saharawiske aktivister kl. 1115 i dag, mens nordmennene fortsatt satt på innsiden av politikontrollen.

checkpoint_17.01.2016_299.jpg"Til slutt ga politiet oss tre grunner til at vi ikke var velkommen til El Aaiun. Én var at vi kan gå oss vill i byen, en annen var at det var hyggeligere for oss å være i Agadir, og en tredje var at vi ikke fikk lov til å komme inn fordi de ikke tillot politiske besøk", sier Inga Riseth, nestleder i Studentenes og Akademikernes Internasjonale Hjelpefond (SAIH) på telefon.

Nå befinner de ti studentene seg i to taxier som politiet har hyret inn, på vei nordover mot Marokko. Alle ti er studenter i Norge, en av de ti er nederlandsk statsborger på NMBU.

Gruppen til SAIH skulle besøke arbeidsløse ferdigutdannete studenter som de siste ukene har protestert mot arbeidsløsheten i byen. Foruten gruppen fra SAIH (se nedenfor), var det en håndfull andre studenter som oså skulle til byen samme dag.

Ingrid Rabbe Larsen er student i sosialt arbeid ved Universitetet i Stavanger og ble kjent med Vest-Sahara-konflikten gjennom sitt verv i ledelsen i Fellesorganisasjonens studentorganisasjon FO-studentene. Larsen skulle besøke et senter for handicappede saharawier i de okkuperte områdene, sammen med sin søster Kristin Larsen, student i psykologi ved NTNU.

De reiste alle med motiv for å sette søkelys på det saharawiske folks rett til en folkeavstemning der de skal kunne bestemme sitt lands framtid.

Vest-Sahara regnes av FN som den siste gjenværende kolonien i Afrika. FN har en operasjon i territoriet som ble sendt dit for å gjennomføre en folkeavstemning. Den ennå ikke blitt avholdt.

saih2016_400.jpg
Gruppen fra Studentenes og Akademikernes Internasjonale Hjelpefond (SAIH):
Inga Marie Nymo Riseth, Aslak Bjørge Hermstad, Martine Jahre, Julie Kristine Wood, Heidi Kristiansen og Kerime Sarai van Opijnen. Sistnevnte er nederlandsk statsborger.




f3c0willochnjaastad_350.jpg
Også to søstre Thea og Amalie Willoch Njaastad ble deportert i dag.
Nyheter

Saharawiene demonstrerer mot Trump-forslag

USA foreslår i et møte i FNs Sikkerhetsråd på torsdag at okkuperte Vest-Sahara skal innlemmes i Marokko.

28. oktober 2025

Dette har vi fått til!

Vi er en liten forening, men har fått store gjennomslag. 

27. oktober 2025

Skretting Turkey villedet om bærekraft

Det delvis norske fôrkonsernet innrømmer bruk av fiskemel fra det okkuperte Vest-Sahara. Selskapet ble nødt til å fjerne en feilaktig henvisning til et bærekraftssertifikat fra sine nettsider.

27. oktober 2025

Marokko planlegger massivt KI-senter i okkuperte Vest-Sahara

Et datasenter på 500 MW for kunstig intelligens planlegges i det okkuperte territoriet.

04. september 2025