Senia Abderahman
Article image
Senia har vokst opp i flyktningleirene i Algerie.
Publisert 01. november 2010


(22) er en saharawisk student fra flyktningleirene i Algerie. 16 år gammel var hun første saharawi som gikk på et lærested i Norge, da hun begynte på United World Colleges på Fjaler i Sogn og Fjordane.

18 år gammel begynte hun på videre studier i USA, der hun i våres fullførte bachelor-grad.

Senia er en viktig ambassadør for saharawiene, og en utrettelig aktivist for deres sak. Hun har vunnet priser i USA for sitt arbeid. Hun har flere ganger snakker for FNs Generalforsamling om Vest-Sahara-saken. I oktober møtte hun Europakommisjonen, og og overrakte et brev som protesterte mot EUs folkerettsstridige plyndring av fiskefarvannene utenfor de okkuperte områdene. Brevet var signert av 799 organisasjoner og 20.000 personer.

Se tekst i Flyktninghjelpen-rapport som hun har skrevet om flyktningleirene.
Nyheter

Ny rapport: Sertifiserte folkerettsbrudd

Internasjonale sertifiseringsstandarder dekker over Marokkos kontroversielle handel med fiskeri- og landbruksprodukter fra okkupert Vest-Sahara, dokumenterer ny rapport.

16. desember 2025

Nå: Skip ankommer Skretting på Averøy med last fra kontroversiell leverandør

Et fartøy med fiskemel ankommer i natt Averøy utenfor Kristiansund. Transporten åpner spørsmål om et hullete sertifiseringssystem. 

15. desember 2025

Ny rapport: Marokko grønnvasker okkupasjonen av Vest-Sahara

En ny rapport beskriver de massive - og dypt problematiske - prosjektene for fornybar energi som Marokko utvikler i okkuperte Vest-Sahara.

11. desember 2025

ASC trekker seg ut av okkupert Vest-Sahara

Sertifiseringsordningen avslutter samarbeidet med Azura Group og erklærer at ingen fremtidige sertifiseringer vil bli gitt til selskaper i det okkuperte territoriet.

05. desember 2025