NTB: Stanser innkjøp av fiskeolje fra Vest-Sahara
Article image
Oslo (NTB): Den nordiske helsekostkjeden Life stanser innkjøp av fiskeolje basert på råvarer fra Vest-Sahara. NTB, 17. mars 2010.
Publisert 17. mars 2010


Stanser innkjøp av fiskeolje fra Vest-Sahara

Oslo (NTB): Den nordiske helsekostkjeden Life stanser innkjøp av fiskeolje basert på råvarer fra Vest-Sahara.

NTB
17. mars 2010

- Helsekostkjeden tok beslutningen etter at en reportasje i svenske SVTs «Uppdrag gransking» 10. mars avslørte at fiskeolje som er merket med opprinnelsessted Marokko kan stamme fra fisk fanget utenfor det marokkansk-okkuperte Vest-Sahara, opplyser markedsdirektør Thomas Johansson i Life.

Innkjøp av oljen blir stanset inntil det foreligger garantier om at den ikke inneholder råvarer fra Vest-Sahara. Kapsler som fortsatt er på lager, blir solgt ut. Kjeden skal donere 120.000 kroner av salget til fattige i Vest-Sahara.

Ifølge det svenske TV-programmet har fiskeoljen vært merket med Marokko som opprinnelsesland.

Den norske fabrikken Napro Pharma i Brattvåg på Sunnmøre leverer omega 3-kapsler til butikker i Norge og Sverige. Fabrikkens eier Cognis i Tyskland har bedt om stopp av all bruk av fiskeolje fra Vest-Sahara, meldte NRK tirsdag.
- Vi ber nå vår leverandør av fiskeolje om forsikringer om at alle råvarer i framtiden stammer fra andre steder enn Vest-Sahara. Jeg håper at dette viser at selskapet vårt tar dette temaet veldig alvorlig, og at vi virkelig ønsker å stoppe import av fiskeolje fra Vest-Sahara, skriver Cognis-sjef Antonio Trius i et åpent brev til Støttekomiteen for Vest-Sahara i Norge. (©NTB)


Nyheter

Familien frykter for fengslet saharawi etter flere dager uten kontakt

Familien til den saharawiske menneskerettighetsforkjemperen og politiske fangen Naâma Asfari sier de ikke har hatt kontakt med ham siden mandag. Asfari er nå inne i sin 40. dag med sultestreik, og familien frykter for hans liv og helse.

19. juli 2026

Rettssak i gang etter politisk attentat mot Støttekomiteens partner i Danmark

En rettssak har startet i København mot fire menn som er tiltalt for å ha stått bak brannbomben mot kontorene til vår danske partner Global Aktion i januar 2025.

15. juni 2026

Kommentar: Kultur er aldri nøytral på okkupert land

Produsenten bak TV-seriene Exit og Lilyhammer, Anders Tangen, sier det ikke er politikk å delta på festivaler arrangert av okkupasjonsmakter på okkupert land.

09. juni 2026

Filmfestival sensurerer saharawiske røster

Den marokkanske filmfestivalen Dakhla International Film Festival sletter i et rasende tempo kritiske kommentarer fra sine sosiale medier.

08. juni 2026