Forsiden          Publikasjoner          Om Støttekomiteen          Støtt oss          Kontakt oss          Bli medlem     








Disse sidene er laget med støtte fra:



Støttekomiteen er medlem av:



Støttekomiteen er medlem av:




R-Bulk vil gjøre sitt ytterste for ikke å gjenta Vest-Sahara-handel
radiance_510.jpg

"Vi har selvfølgelig tatt dette opp med rederiet som har leid skipet slik at de skal forsøke å gjøre sitt ytterste for å unngå dette for fremtiden", sier styreleder i R-Bulk til NRK Hordaland, som beklager transporten av fosfat fra okkuperte Vest-Sahara. Leder i Støttekomiteen for Vest-Sahara sier selskapet fortjener skryt for sitt samfunnansvar.
Publisert: 30.05 - 2008 19:25Printerversjon    
Photo: Stan Muller/Shipspotting.com

NRK Hordaland
30. mai 2008, kl. 16:30

[Reporter] Rederiet R-Bulk i Bergen har shippet 15.000 tonn fosfat fra det okkuperte Vest-Sahara til Colombia. At et skip under norsk flagg medvirker i en sånn handel vekker reaksjoner. Flere organisasjoner mener dette er både uetisk, politisk kontroversielt og trolig i strid med internasjonal lov. Utenriksdepartementet mener at norske bedrifter ikke må inngå næringslivsallianser med Vest-Sahara, og Bergens-rederen Christian Sundt er lei seg for det som har skjedd.

[Christian Sundt] Ja, vi er jo lei for denne situasjonen som har oppstått. Vi føler jo vi er rimelig uforskyldt i hele saken. Vi driver skipet, men har leid skipet ut på en årelang kontrakt med et stort internasjonalt rederi, som da igjen har gjort denne reisen. Og vi har skipet under normale vilkår og klausuler for frakt og dette blir opp til de som egentlig driver skipet dag til dag å bestemme hvor skipet kan gå. Dette er noe som ikke vi kan påvirke direkte, dessverre.

[Reporter] Men hva tenker du om at et skip med norsk flagg går inn i en sånn transport?

[Sundt] Vi fikk jo først vite om dette i ettertid. Vi ble egentlig først klar over det i dag. Og har vel ikke fått tid til å tenke så veldig mye over dette før i dag. Det er vel egentlig et nokså normalt sted for skip å laste i internasjonal fart, så vidt vi vet, så vi har vel ikke tatt stilling til det før i dag. Men vi har selvfølgelig tatt dette opp videre med rederiet som har leid skipet slik at de skal forsøke å gjøre sitt ytterste for å unngå dette for fremtiden.

[Reporter] Ja, for hva kan dere egentlig gjøre?

[Sundt] Vi har sendt videre de meldinger så vi har fått i dag og forsøker sterkt å påvirke vår leietaker av skipet til å forsøke å unngå dette for fremtiden.

[Reporter] Har dere en klar policy til hvordan dere forholder dere til Vest-Sahara?

[Sundt] Nei, ikke spesielt til Vest-Sahara, som vi forstår ikke er et normalt ekskludert land.  Det er enkelte land som er ekskludert i slike normale avtaler. Men her er det ikke en internasjonal ekskludering av landet.

[Reporter] Men hva tenker du om Vest-Sahara og hva dere vil gjøre framover?

[Sundt] Fremover vil vi forsøke å forholde oss helt klart til den påvirkning som ble gjort her mot oss i dag, og vi vil forsøke å gjøre vårt ytterste for unngå dette for fremtiden.

[Reporter] Det slo administrerende direktør Christian Sundt fast. Og vi har også med oss leder av Støttekomiteen for Vest-Sahara i Norge, Ronny Hansen. Dere kom tidlig med kraftig kritikk av rederiet som altså eier skipet som frakter en last fosfat fra Vest-Sahara til Colombia. Hvorfor er dette så ille?

[Ronny Hansen] Jeg mener ikke vi retter så kraftig kritikk mot rederiet som sådan. Vi trakk fram en bekymring som vi, Industri og Energi og det internasjonale nettverket vi er en del av hadde rundt dette. Vi har hatt et håp om dialog med rederiet, og et utfall omtrent slik det nå har blitt. Dette er et spørsmål som er av stor viktighet for oss og også av større prinsipiell viktighet for norsk næringsliv, for UD åpenbart, og for veldig mange organisasjoner og politiske aktører i Norge.

[Reporter] Men hvorfor er det så ille å ha næringsaktiviteter i Vest-Sahara?

[Hansen] Det er nettopp fordi Vest-Sahara er okkupert av Marokko, på svært brutalt og direkte ulovlig vis, i strid med nå over 100 resolusjoner i FNs Sikkerhetsråd og Generalforsamling. På tross av veldig sterke forsøk fra verdenssamfunnet om å avslutte denne okkupasjonen. En viktig del av den okkupasjonen som marokkanerne gjennomfører der, går ut på å rane landets naturressurser, slik som fosfat, olje, fisk osv. Det som vi påpekte overfor rederiet i brevet vi sendte til dem –som vi også har gjort til andre tidligere, f.eks. Gearbulk, med forbindelse til Bergen- er at ved å gå inn i denne type avtaler, og denne type kontrakter så bidrar man til å styrke og legitimere det ranet av naturressurser som marokkanerne driver med. Og vi vet jo at det er tverrpolitisk enighet om dette spørsmålet i Norge. Det er et stort engasjement blant et seksti-talls norske organisasjoner, som Raftostiftelsen i Bergen, LO og mange andre, og ingen ser med særlig blide øyne på at norske interesser er med på å støtte og legitimere og betale for denne okkupasjonen.

[Reporter] Men hva synes du da om at norske myndigheter bare fraråder å inngå næringsallianser med Vest-Sahara og ikke har gått til mer drastiske steg, nemlig boikott?

[Hansen] Ja, det synes vi er ganske tamt. Vi har sett en positiv utvikling de siste årene, fra en ganske uinteressert holdning fra norske myndigheters side, så har vi gjennom det arbeidet vi har holdt på med i mange år kartlagt hvor mange norske selskaper det er som samarbeider med okkupanten, direkte eller indirekte. Etter hvert har man kommet til en frarådning mot investering i eller handel med varer fra okkupert Vest-Sahara, og det er bra. Men vi ser at det er relativt tannløst, for det er nemlig opp til selskapene selv å innhente den frarådningen fra UD. Og det ser ut som det er mange som selv vet om frarådningen, men som ikke bryr seg så særlig om det. Derfor mener vi det er på tide å begynne å vurdere et direkte, eksplisitt forbud mot handel med varer fra, eller investeringer i, marokkansk-okkupert Vest-Sahara.  

[Reporter] Hvordan er situasjonen i Vest-Sahara pr i dag, for folk som er der?

[Hasnen] Nå har landet vært okkupert i 32 år, og det er en på mange måter en klassisk kolonialistisk okkupasjon, som nettopp som går ut på det å rane ressursene, flytte inn egen sivilbefolkning i landet. Det er nå 3 til 4 ganger så mange marokkanske bosettere, som er illegalt bosatt i landet ifølge Genève-konvensjonene, som det er igjen av den opprinnelige befolkningen. På grunn av enorme overgrep, utbredt diskriminering mot vestsaharierne som er igjen, så har over halvparten av befolkningen flyktet til flyktningleirer i Algerie. De gjorde det for over 30 år siden og bor i teltleirer der fremdeles. De som er igjen i okkupert område blir utsatt for diskriminering og undertrykkelse. Det er 550 saharawier som er forsvunnet etter å ha blitt arrestert av marokkanske myndigheter. Ungdommer som demonstrerer på universitetene, høyskoler og i gatene blir brutalt slått ned og arrestert og helt rutinemessig torturert i marokkanske fengsler.

[Reporter] Så din oppfordring til norske bedrifter og rederiet fra Bergen er å holde seg unna dette landet.

[Hansen] Det er å holde seg unna samarbeid med okkupanten i det okkuperte området, det er det som er det viktige. Og jeg råder alle andre til å følge Sundt her. Jeg synes Sundt har vist godt samfunnsansvar ved å både gå inn i den aktuelle saken og beklage den, som han åpenbart gjør, og å ta skritt for å unngå at det skjer igjen. Der er det mange andre som kan lære, jeg kan nevne Gearbulk, Sjøvik-gruppen og noen andre.

[Reporter] Så litt skryt til Bergensrederiet der?

[Reporter] Så absolutt.

Takk skal du ha, Ronny Hansen, som altså er leder for Støttekomiteen for Vest-Sahara i Norge.



 facebook    digg    reddit    del.icio.us    furl   

Topp
Nyheter:

06.07 - 2010 / 06.07 - 2010Vest-Sahara i Flyktninghjelpens Flyktningregnskap
05.07 - 2010 / 05.07 - 2010"Vettløs vekst i laksenæringen"
26.06 - 2010 / 06.11 - 2009Protester mot EU-fisket i okkuperte Vest-Sahara
26.06 - 2010 / 26.06 - 2010Nytt nummer av 'Västsahara' ute
19.06 - 2010 / 18.06 - 2010Fetim tapte i Oslo-retten – dommeren vurderte ikke krenkelsene
19.06 - 2010 / 18.06 - 2010"Dokumentarfilm" finner opp historie om saharawisk kvinne
17.06 - 2010 / 17.06 - 2010Fetim har gått til sak mot Kortfilmfestivalen
16.06 - 2010 / 15.06 - 2010Tenk om du var henne
10.06 - 2010 / 10.06 - 2010EU stjeler fisken fra disse flyktningene
08.06 - 2010 / 08.06 - 2010"Bravo for nordmennene!"
08.06 - 2010 / 08.06 - 2010Norwatch: Kaster ut Vest-Sahara-selskaper
04.06 - 2010 / 04.06 - 2010Marokko nekter å ta imot besøk fra Europaparlamentet
26.05 - 2010 / 26.05 - 2010Vest-Sahara-debatt i Dagsnytt Atten
12.05 - 2010 / 12.05 - 2010Støre avviser Rieber-påstand
12.05 - 2010 / 12.05 - 2010Norwatch: Kongsberg avslo Marokko-oppdrag
07.05 - 2010 / 06.05 - 2010Oljefond-telefonselskap blokkerte Hassans telefon
06.05 - 2010 / 06.05 - 2010Ny seier for norsk solidaritet med Vest-Sahara
04.05 - 2010 / 04.05 - 2010Her er Vest-Sahara-debatten
04.05 - 2010 / 04.05 - 2010Timeslang Vest-Sahara-debatt på Stortinget
04.05 - 2010 / 04.05 - 2010KrF krever tydeligere tale om Vest-Sahara






NO  NO EN ES FR

Størstedelen av landet Vest-Sahara har vært okkupert av Marokko siden 1975. Siden da har flertallet av befolkningen bodd i flyktningleirer i Algerie. De som ble igjen i hjemlandet utsettes for alvorlige overgrep fra marokkanske okkupasjonsmyndigheter. I over 40 år har de ventet på at deres rett til selvbestemmelse skal innfris.

Bli medlem!
Gi din støtte til saharawienes kamp for selvbestemmelse. Se betalingsinfo her.


Protester mot EU-fisket i okkuperte Vest-Sahara
26.06 - 2010

tn_fishelsewhere_petition_eng_logo_520-200.jpg

Signér opprop mot EUs plyndring av Vest-Sahara her! Organisasjoner og enkeltpersoner kan slutte seg til oppropet for å stanse EU-fisket i Vest-Sahara.
Følg oss på nett!

keys.png




Registrer deg for vårt norske nyhetsbrev:




Støttekomiteen søker videoredigerere
15.07 - 2009

logo_grey_245.jpg

Vet du hvordan man klipper og limer sammen filmsnutter?
Bestill dette heftet om Vest-Sahara...
06.11 - 2008

tn_vs-hefte_nov-2008_510.jpg

Skrevet av 14 ungdoms- og studentorganisasjoner som reiste til Vest-Sahara og Marokko i løpet av 2008. Bestill det her.
...eller dette.
26.03 - 2009

tn_fh_hefte_510.jpg

Et 20 sider langt hefte om Vest-Sahara-konflikten ble i slutten av mars utgitt av Flyktninghjelpen. Bestill papirkopi av heftet "Okkupert land, fordrevet folk" her.
Kjøp bok om Vest-Sahara
18.05 - 2009

tn_pedro_book_510.jpg

Så vidt vi vet er dette første bok om folkerettslige aspekter ved Vest-Sahara-konflikten på engelsk. Kjøp boka her.

Siste nytt fra Sahara Update
07.07.2010
WSRW: Nordic parliamentarians call for halt of unethical EU fisherie
01.07.2010
WSRW: EU puts self-interest before peace in Western Sahara
20.06.2010
WSRW: UN must act to stop the plundering
17.06.2010
NSCWS: Fetim has taken Norwegian film festival to court
04.06.2010
Fishselewhere: Discussion Legal Opinion WS fisheries postponed

Senterpartiet støtter saharawienes rett til selvstendighet
10.01 - 2008

tn_senterpartiet_510.jpg

Senterpartiets sentralstyremøte 10. januar 2008 vedtok en uttalelse med krav om at Norge formelt anerkjenner den Saharawiske Arabiske Demokratiske Republikk.
Unge Høyre krever anerkjennelse av Vest-Sahara-republikken
12.11 - 2007

tn_roe_isaksen_510.jpg

Unge Høyres landsstyremøte krever respekt for menneskerettighetene i okkuperte Vest-Sahara, et intensivert arbeid for utvidelse av FN-styrkens mandat, mer bistand, og norsk anerkjennelse av Vest-Sahara-republikken.
KrFU: Norge må anerkjenne Vest-Sahara-republikken!
14.12 - 2007

tn_christian_democrat_youth_510.jpg

KrFUs landsstyre vedtok i helgen 7.-9. desember en resolusjon som krever anerkjennelse av Vest-Sahara-republikken.
SV: Norge må anerkjenne Vest-Sahara-republikken
23.04 - 2007

halvorsen_245.jpg

SV vedtok på landsstyremøte 22. april 2007 krav om at Norge må anerkjenne den Saharawiske Arabiske Demokratiske Republikk.
AUF: Solidaritet med det saharawiske folk!
17.11 - 2007

auf_logo_245.jpg

AUFs landsstyremøte 9-10. november 2007 krever at Norge anerkjenner Vest-Sahara-republikken.
Venstre: -Anerkjenn republikken!
01.03 - 2007

sponheim_245.jpg

Venstres landsstyremøte vedtok 24.-25. februar 2007 et krav om at Norge, som første europeiske land, anerkjenner Vest-Sahara som en selvstendig stat.
Industri og Energi krever norsk næringsliv ut av Vest-Sahara
16.11 - 2007

industri_energi_245.jpg

Forbundsstyret i Industri og Energi krever at Norge oppretter et forbud mot at norske selskaper investerer i, transporterer, eller handler med varer fra marokkansk-okkuperte Vest-Sahara, og at Norge anerkjenner den Saharawiske Arabiske Demokratiske Republikk som en selvstendig stat.
Støttekomiteen for Vest-Sahara, , - :
Bank: 0532.16.31985 - Org.nr: 987 378 352 -